Metale szlachetne zawsze na topie?

Gdy chcemy dowiedzieć się, w co konkretnie opłaca się zainwestować i tym samym ulokować nasz kapitał, to mogą pojawiać się rozmaite odpowiedzi. Eksperci zajmujący się tą sferą, zwłaszcza wszelkiej maści doradcy inwestycyjni, proponują na przykład, by lokować środki w metale szlachetne. Akurat to jest koncepcja świetnie znana od wielu dekad, ponieważ lokowanie kapitału głównie w złocie nie jest niczym nowym.

Co ciekawe, zdaniem specjalistów taki krok jest opłacalny, ponieważ wartość złota nie spada, a może jedynie rosnąć. Swego czasu międzynarodowe rynki walutowe, a także lokalne rynki pieniężne były uzależnione od tak zwanego standardu złota, który zapewniał stabilność kursów i tym samym czynił zasady przepływu pieniądza znacznie bardziej przejrzystymi. Zmiana nastąpiła wraz z pamiętną konferencją w Breton Woods, na której zdecydowano się odejść od standardu złota, otwierając tym samym szerokie pole do spekulacji na giełdach i wszelkich rynkach.

Mimo to złoto wciąż ma swoją wartość i jako lokata sprawdza się świetnie. Jeżeli mamy możliwość, by za część posiadanych pieniędzy kupić złoto i zdeponować je w banku, to krok tego rodzaju wydaje się jak najbardziej zasadny. Różne rzeczy mogą się dziać, jednakże złoto zawsze pozostaje pewną lokatą, która w dłuższej perspektywie czasowej może pozwolić nam na spore zyski.

Będziemy też spokojni o to, że jego wartość nie spadnie, ponieważ wycena tego kruszcu należy niezmiennie do najbardziej stabilnych wskaźników ekonomicznych jakie można dziś wymienić.

Close