Pieniądz elektroniczny w praktyce

Była już mowa o kartach płatniczych, jakie banki oferują nam jako integralną część konta. Karta jest powiązana z naszym rachunkiem i możemy za jej pośrednictwem dokonywać płatności w sklepach, które dysponują odpowiednim terminalem. Na tym jednak nie koniec, ponieważ za pomocą karty możemy również dokonywać opłat internetowych. Wówczas należy podać niezbędne dane karty – jej numer, datę ważności oraz specjalny kod znajdujący się na jej odwrocie. To przydatna opcja, jeśli chcemy zapłacić za coś w sieci, a nie możemy zalogować się do swojego konta.

Karty płatnicze są zawsze powiązane z różnymi operatorami. Najbardziej znani w świecie to Visa oraz MasterCard. Poszczególne banki współpracują z nimi, więc karty jakie mamy są powiązane nie tylko z konkretnym bankiem, ale także międzynarodowym operatorem. Obecnie w ofercie praktycznie wszystkich banków znajdują się karty obsługujące płatności zbliżeniowe. Technologia ta zyskała ogromną popularność w Polsce – do tego stopnia, że staliśmy się globalnym liderem pod względem liczby zbliżeniowych transakcji.

Nawet niewielkie sklepy czy punkty usługowe coraz powszechniej decydują się na wprowadzenie płatności kartą. Wynika to bezpośrednio z potrzeb klientów, którzy po prostu chcą płacić w ten sposób. Niemała grupa osób nie ma przy sobie zbyt dużej gotówki. Często nosimy ze sobą 20-30 złotych i jakieś drobne, ponieważ jesteśmy nastawieni na płatności kartą. Jeśli okaże się, że jednak będziemy musieli jakieś fizyczne środki wypłacić, zawsze możemy skorzystać z bankomatu, aczkolwiek musimy liczyć się z naliczeniem opłat prowizyjnych.

Close