Uczymy dzieci zarządzać pieniędzmi

Młody człowiek nie zawsze zachowuje się odpowiedzialnie, ale rolą dorosłych jest go tej odpowiedzialności nauczyć. Sposobów na to jest naprawdę wiele, ponieważ życie składa się z licznych aspektów. Kultura osobista, szacunek wobec otoczenia – to sprawy fundamentalne, których żaden rodzic zaniedbać nie może. Nie należy jednakże zapominać również o innych obszarach.

Finanse także odgrywają istotną rolę w życiu każdego człowieka, więc dziecko powinno rozumieć pieniądze, umieć się nimi posługiwać i w odpowiedni sposób zarządzać. Jak to wszystko osiągnąć? Kieszonkowe jakie od pewnego momentu dostają dzieci jest sposobem na to, aby mogły one kupować sobie na przykład słodycze czy zabawki. Wysokość kieszonkowego jest różna i zazwyczaj zależy od tego, ile zarabiają rodzice. Ci bardziej odpowiedzialni nie oddają w ręce swoich pociech zbyt dużych sum, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na ich charakter i zachowanie.

A przecież kieszonkowe powinno spełniać funkcję wychowawczą. Dzieci muszą się nauczyć, że jeśli mają pieniądze i je wydadzą, to one magicznie do nich nie wrócą. Ostatnio na rynku usług bankowych zaczęły pojawiać się konta typu junior dedykowane właśnie dzieciom. Taki rachunek mogą założyć rodzice i udostępnić swojemu potomstwu.

Konta tego rodzaju są obarczone pewnymi ograniczeniami, ale uczą one korzystania z bankowości elektronicznej, co znacząco ułatwi dziecku funkcjonowanie w świecie „dorosłych” finansów. Na pewno dzięki takiemu rachunkowi zarządzanie dziecięcymi finansami stanie się też dla młodych osób bardziej atrakcyjnym zajęciem.

Close