Zasady rozsądnego inwestowania

Każdy inwestor musi zadać sobie kilka pytań. Po pierwsze – czy na pewno chce zainwestować swoje środki. Po drugie – czy posiada odpowiednią ilość środków, aby jego inwestycja miała ekonomiczne podstawy.

Po trzecie – czy prawidłowo ocenił realia planowanej inwestycji, skalkulował ryzyko i zdaje sobie z niego sprawę. To trzy najważniejsze pytania, które można dopasować do dowolnego procesu inwestycyjnego. Zarówno w skali mikro, jak i makro.

Zdrowy rozsądek u inwestorów jest więc bezcenną cechą. Osoby prywatne, które chcą jakoś zabezpieczyć swój kapitał lub uchronić się przed spadkiem wartości pieniądza, mają szerokie pole do popisu. Mogą inwestować w ziemię oraz inne nieruchomości, w metale szlachetne (zwłaszcza złoto), ale także w biżuterię, działa sztuki czy wartościowe antyki.

Znajdą się też inne opcje, jeszcze bardziej niszowe, ale wcale nie wolne od perspektywy wysokich zysków w przyszłości. Trzeba tylko postawić na odpowiednie rozwiązania i planowanie. Nie od każdego należy wymagać, aby znał się na inwestowaniu pieniędzy.

Na szczęście dziś mamy dostęp do wielu znakomitych narzędzi, które pomagają nam odpowiednio lokować swój kapitał. Kłaniają się liczne kalkulatory inwestycyjne oraz programy komputerowe, które mogą przedstawiać nam gotowe schematy postępowania. To cenne pomoce szczególnie dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił na giełdzie czy rynku walut wirtualnych, choć należy zadawać sobie sprawę z pewnej dozy ryzyka.

Pomocą służą również doradcy inwestycyjni o nierzadko świetnym rozeznaniu.

Close